BIP
Orkiestra Wojskowa w Bytomiu
Aktualności
224. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja
03.05.2015
i 94. rocznica wybuchu III Powstania Śląskiego

 

 

 

3 maja 2015 roku jak co roku nasza orkiestra zabezpieczała uroczystości upamiętniające uchwalenie Konstytucji 3 Maja oraz rocznicę wybuchu III Powstania Śląskiego.

Wojewódzkie obchody tych dwóch rocznic rozpoczeły się o godz 10:30 mszą świętą w Archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach.

Po mszy świętej nasza orkiestra wraz z Orkiestrą Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach poprowadziła pododdziały oraz uczestników uroczystości na Plac Korfantego gdzie przy Urzędzie Wojewódzkim odbyła się cześć oficjalna uroczystości. 

Po okolicznościowych przemówieniach zgodnie z ceremoniałem wojskowym odczytano Apel Pamięci po którym nastąpiła Salwa Honorowa.

Podczas składania wiązanek kwiatów po charakterystycznym tremolu werbla krótki koncert zaprezentował Zespół Pieśni i Tańca "ŚLĄSK".

Na zakończenie przy dźwiekach Warszawianki pododdziały przedefilowały przed gośćmi zgromadzonymi na schodach Urzędu Wojewódzkiego.

 

W tym dniu zarówno Kompanie Honorową 34. dywizjonu rakietowego OP z Bytomia jak i naszą orkiestrę czekały kolejne obowiązki ponieważ zabezpieczaliśmy jeszcze miejskie obchody świąt majowych w Bytomiu.

W Bytomiu rozpoczęto od złożenia wiązanek kwiatów pod pomnikiem Wolności po czym uczestnicy przemaszerowali do Kościoła pw. Świetej Trójcy.
Po uroczystej mszy świętej zgromadzeni bytomianie przemieścili się na rynek gdzie przegląd pododdziałów rozpoczął część główną uroczystości.

Zebrani mogli wysłuchać przemówienia Prezydenta Miasta - Pana Damiana Bartyłi po którym wysłuchali Apelu Pamięci odczytanego przez Panią Porucznik Agnieszke Świetlicką.

Cześcią kulminacyjną uroczystości była defilada przy dźwiekach Warszawianki.

Przed defilada pooddziałów nasza orkiestra dała pokaz musztry pardnej.

 

Poniżej przedstawiamy artykuły oraz relacje z tegorocznych 3-cio majowych uroczystości:

 

Obchody Wojewódzkie 3 Maja 2015

http://www.tvs.pl/informacje/orkiestra-i-defilada-obchody-224-rocznicy-konstytucji-3-maja-w-katowicach-zdjecia 

Bytomskie obchody 3 Maja 2015 - ZDJĘCIA

 

 


 

 

 

 


Zobacz załączony dokument >>>
Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych